Kabel antenowy to mała, a jednak nieodłączna część każdej instalacji telewizji. Często zresztą niedoceniona. Nieważne czy potrzebujemy tylko kilka metrów, czy też kabel antenowy w rolce. Na nic zda się kupno drogiej anteny satelitarnej, jeśli nie zainwestujemy w dobry kabel koncentryczny. Na co w takim razie zwrócić uwagę przy zakupie takiego kabla?
Budowa kabla koncentrycznego
Aby zrozumieć opisywane poniżej parametry kabla, warto poznać jego budowę. Zaczynając od środka, znajdziemy tam miedziany rdzeń wewnętrzny. Przenosi on nasz sygnał. Otacza go izolator, który izoluje go od następnego elementu – oplotu. Oplot ma za zadanie odizolować wygenerowane przez rdzeń pole elektromagnetyczne. Dzięki temu kabel nie zakłóca pracy innych urządzeń i kabli. Oplot jest z jednej i drugiej strony otoczony folią – tworzą one dodatkową warstwę izolującą. Przy droższych kablach oplot drucikami może być nawet podwójny! Ostatnią warstwą jest płaszcz zewnętrzny zabezpieczający kabel przed uszkodzeniami mechanicznymi. Choć na pierwszy rzut oka skomplikowana, budowa kabla koncentrycznego nie jest niczym trudnym.
Parametry kabla antenowego
Decydując się na zakup kabla koncentrycznego, możemy zostać przytłoczeni ilością jego parametrów. Niektóre z nich są bardzo ważne i to nimi warto kierować się przy zakupie. Raz zainstalowany kabel koncentryczny trudno będzie zdemontować, dlatego od razu warto zainwestować w kabel koncentryczny dobrej jakości.
Skuteczność ekranowania kabla antenowego
Aby uniknąć zakłóceń spowodowanych ciągnięciem kilku kabli równolegle, warto zaopatrzyć się w kabel koncentryczny o wysokiej skuteczności ekranowania. Są to klasy A, A+ i A++. Na skuteczność ekranowania składa się gęstość oplotu i ilość ekranów i oplotów. Najdroższe kable posiadają nawet dwa oploty i dwie folie co gwarantuje najlepszą skuteczność ekranowania. Dzięki temu unikniemy zacięć obrazu i będziemy mogli zbudować rozległą sieć bez zmartwień o wzajemne zakłócanie się kabli.
Gęstość oplotu kabla koncentrycznego
Na skuteczność ekranowania kabla antenowego wpływ ma gęstość jego oplotu. Każdy kabel koncentryczny posiada oplot w formie drucików oplatających jego wnętrze. Gęstość oplotu to wartość wyrażana w procentach. Jego wyższy procent oznacza większą gęstość oplotu, a co za tym idzie – większą skuteczność ekranowania. Warto zwrócić tutaj uwagę na kable o wartości powyżej 80%.
Tłumienność kabla koncentrycznego
Jeśli myślimy o długim kablu, to warto zwrócić uwagę na jego tłumienność. Wyrażona w decybelach określa spadek mocy sygnału po przebyciu danej drogi w kablu – zwykle odległości 100 metrów. Dzięki podanym częstotliwościom, dla których spadek mocy jest inny, możemy dokładnie policzyć czy usatysfakcjonuje nas wynik otrzymany na końcu kabla.
Kabel PE do zastosowania zewnętrznego
Zastosowanie różnych materiałów płaszcza pozwala na dokładne dopasowanie kabla do naszych potrzeb. Jeśli myślimy o zewnętrznej instalacji, wtedy powinniśmy kupić kabel antenowy z płaszczem PE. Materiał ten zabezpieczy wnętrze naszego kabla przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i uszkodzeniami fizycznymi. Kabel może być także żelowany. Zastosowanie żelu dodatkowo zabezpiecza przed wnikaniem wilgoci. Jeśli jednak kabel zainstalowany będzie we wnętrzu, wtedy warto kupić model z płaszczem PVC. Charakteryzuje się on mniejszą odpornością na przetarcia, jednakże jest o wiele łatwiejszy w ułożeniu dzięki cieńszej osłonie.