Jaki komiks wybrać? – alternatywy dla DC i Marvela

Obrazkowe historie to rodzaj połączenia ilustracji i powieści, które cieszy się w Stanach Zjednoczonych wielką popularnością, co prawda w Polsce w ostatnim czasie zauważono ogromny rozkwit rynku komiksowego.

Zwłaszcza polskie wydawnictwa rosną w siłę, a rodzimi autorzy i rysownicy są coraz bardziej doceniani za granicą. DC i Marvel to dwa komiksowe mocarstwa, które zdominowały światowy rynek dzięki produkcjom filmowy, niezliczonym ilościom zabawek, gadżetów i kampaniom reklamowym. Bardzo dużo osób niezaznajomionych ze światem komiksu właśnie w tych dwóch wydawcach widzą jedyny wybór komiksowej literatury. Oczywiście na nich świat komiksu się nie kończy! Wręcz przeciwnie, DC i Marvel skupiają się na superbohaterach, a przecież obrazkowa historia może nawiązywać do każdego typu historii: do thrillera, horroru, kryminału czy japońskiej mangi.

Fantom

W latach trzydziestych komiksy z początku były dodatkiem do świątecznych wydań gazet codziennych. Nie inaczej było z Fantomem, który pierwszy raz pojawił się w 1936 roku. Kim jest Fantom? – to pierwszy komiksowy superbohater schowany za maską i kostiumem. To zapewniło mu szybkie zdobycie popularności. Co więcej, nie był tylko popularny w Ameryce, rozkochał w sobie także Skandynawię, Kanadę, Australię czy nawet Indie! Fantom to alter ego potomków brytyjskiego marynarza – Christophera Walkera. W czasie jednej z konfrontacji piratami ojciec Christophera zginął. Młody, rozżalony marynarz przysiągł zwalczać zło w ramach zemsty za śmierć taty. Przysięga oczywiście jest składana przez kolejnych przodków Walkera. Przez ponad osiem dekad czytelnicy byli świadkami przygód komiksowych 20 wcieleń Fantoma. Niestety po pierwszych latach sukcesu komiks został zdetronizowany przez słynny duopol, ale w dalszym ciągu wierne grono fanów kupowało na tyle dużo zeszytów, że wydawca utrzymywał się na trudnym rynku. Fantom obfituje w pełne akcji walki, pościgi, potyczki z gangsterami i innymi przedstawicielami występku – dlatego często wymienia się go często w kontekście potencjalnej ekranizacji. Cóż, scenarzyści mają 8 dekad materiału komiksowego, z którego mogą zrobić kawał scenariusza!

Umpa-pa

Ten rytmiczny tytuł komiksu to zarazem imię jego głównego bohatera. Umpa-pa to francuska seria komiksowa, której twórcami są słynni: Renne Goscinny i Albert Uderzo. Brzmi znajomo? To oni są odpowiedzialni za postać Asterika. Ta seria nie ma nic wspólnego z przygodami poczciwego Gala. Tym razem razem jest to opowieść traktująca o przygodach Indianina Umpa-pa, jego białego brata – Podwójnego Skalpa i francuskich kolonizatorów pod koniec XVIII wieku. Cykl komiksowy jest bardzo krótki, ale ma humorystyczny wydźwięk podobny do Lucky Luke’a. W Polsce wydawnictwo Egmont zajęło się wydawniem wszystkich tomów, których wydano pięć. Jeśli lubicie Dziki Zachód, wartką akcję i humor– ta pozycja jest dla Was!

Oczywiście przedstawione dwie propozycje to tylko kropla w morzu wielu zeszytów i tomów komiksowych. Warto skupić się na polskich wydawnictwach. Polska naprawdę nie ma się czego wstydzić. Kajko i Kokosz, Thorgal czy Tytys, Romek i Atomek to przecież pozycje już kultowe, a wręcz obowiązkowe dla każdego komiksowego entuzjasty!