Historie obrazkowe od wielu lat są bardzo popularne w Stanach Zjednoczonych, ale w Polsce w ostatnich czasie zauważono rozkwit rynku komiksowego, który systematycznie się powiększa. DC i Marvel dzięki tysiącom zeszytów, wielkim produkcjom filmowym i niezliczonej ilości gadżetów zdominowały rynek i przez to bardzo dużo ludzi utożsamia komiks właśnie z tymi wydawcami.
Nie jest to tak proste, jakby się wydawało. Komiksy amerykańskie to przecież nie jest jedyny słuszny wybór, nie mówiąc już o uniwersum, które dotyczy opowieści o superbohaterach. Specjalistyczny sklep z komiksami – jaki byśmy nie wybrali – oferuje tysiące propozycji, w tym kryminały, horrory, thrillery czy mangę (polecamy sklep atomcomics.pl https://www.atomcomics.pl/kategoria/wydania-zbiorcze/marvel )
Fantom
Na lutym 1936 roku komiksy pojawiały się w kioskach jeszcze jako dodatki do weekendowych wydań gazet. Fantom był pierwszym komiksowym superbohaterem skrytym za maską i specjalnym kostiumem. Bardzo szybo zdobył niesamowitą popularność i z miejsca stał się ulubieńcem nastolatków na całym świecie – w Skandynawii, Kanadzie, Australii czy nawet Indiach. Fantom to alter ego przybierane przez kolejnych potomków brytyjskiego marynarza – Christophera Walkera. W trakcie jednej z konfrontacji ojciec Chrisa poległ w potyczce z morskimi piratami, a młodzieniec przysiągł pomścić ojca poprzez pozbywanie się zła. Przysięga dotyczy także przodków Chrisa, a przez 81 lat wydawania komiksu fani zobaczyli ponad 20 wcieleń bohatera! W późniejszych latach Fantom został zdetronizowany bardzo szybko przez komiks DC i Marvela, ale cały czas historie o jego bijatykach z gangsterami i piratami miały wierne grono czytelników. Co ciekawe, komiksy z udziałem superbohatera są uważane za niemalże idealny przykład do ekranizacji – mnogość wątków i ciekawe postacie dają niejako filmowy efekt już podczas lektury.
Kajko i Kokosz
Tej dwójki w Polsce żadnemu z fanów polskiego komiksu nie trzeba przedstawiać! Bohaterowie kultowego komiksu „Kajko i Kokosz” to nadwiślański odpowiednik Asteriksa i Obeliksa czy Kozaków (postaci popularne na Ukrainie). Seria autorstwa Janusza Christy jest jego najpopurlniejszym dziełem. Tytułowi bohaterowie to dwaj słowiańscy woje z grodu kasztelana Mirmiła. Ich głównym wrogiem są Zbójcerze i jego zastępcy Kaprala. Pierwsze opublikowane przygody pojawiły się w Wieczorze Wybrzeża w 1972 roku. Ostatecznie powstało aż 12 tomów przygód o dziarskich wojach. Historie obfitują w niesamowite zwroty akcji, przygody i niezwykły humor. Czego chcieć więcej? To rozrywka dla całej rodziny. Od 2016 roku pojawia się kontynuacja serii „Kajko i Kokosz – Nowe Przygody”, jednak jest tworzona przez innych autorów i forma oscyluje wokół krótszych historii.
Umpa-pa
Nazwa tej pozycji komiksowej przywodzi na myśl onomatopeiczną formę przedstawienia jakiegoś rytmu – nic bardziej mylnego! Jest to francuska seria komiksowa, której współtwórcą jest Rene Goscinny i Albert Uderzo – znani wszystkim twórcy postaci „Asteriksa”. Seria w humorystyczny sposób przedstawia przygody Indianina Umpa-pa i francuskich kolonizatorów w XVIII wieku.
Postać pojawiła się pierwszy raz na łamach czasopisma „Journal de Tintin” w 1958 roku! Goscinny i Uderzo stworzyli bardzo krótki cykl komiksów o kolonizacji Ameryki Północnej, ale ponownie jak w przypadku innych dzieł Francuzów, udało im się stworzyć dzieło łączące pokolenia i kolejny wspaniały komiks dla całej rodziny. Jeśli podobał Wam się „Lucky Luke”, to z pewnością pokochacie Indianina i jego białego brata – Podwójnego Skalpa.