Podział pędzli artystycznych ze względu na włosie, wielkość i kształt – na jaki pędzel się zdecydować?

Zaczynając swoją przygodę z malarstwem i sztuką, spotkamy się z koniecznością dokonywania różnych wyborów. Często bez odpowiedniej wiedzy możemy zaopatrzyć się w akcesoria, które nie są nam w ogóle potrzebne, albo są, ale w nieco innym wydaniu. Bez wątpienia tego typu rozterki dotyczą pędzli artystycznych. Ich dobór zależy nie tylko od rodzaju używanych farb, ale i od efektu jaki chcemy osiągnąć.

 

Rodzaje pędzli artystycznych

Aby się zdecydować na najlepiej pasujący do naszej pracy pędzel, musimy poznać dostępne rodzaje i ich zastosowanie. Pędzle artystyczne możemy wybierać po rodzaju użytego włosia, ich kształcie, wielkości oraz po ich przeznaczeniu, chociaż ta kwestia pozostaje raczej względna. Wielu doświadczonych malarzy może przecież eksperymentować z różnymi rodzajami pędzli. Nie mniej, warto, jest zaznać ich przeznaczenie oraz konkretne możliwości, jakie nam one dają. Warto więc zwrócić uwagę na:

• Włosie pędzli artystycznych

Wybierając swoje pierwsze pędzle malarskie, szybko zorientujemy się, że różnią się one między sobą rodzajem włosia. Dostępnymi rodzajami pędzli artystycznych są:

 

– pędzle włosia syntetycznego – pędzle ze sztucznego włosia są niezwykle popularne w świecie malarskim. Dzieje się tak nie tylko ze względu na ich niezaprzeczalnie lepszy dla środowiska wpływ niż pędzli z włosiem naturalnym. Są one również niezwykle wygodne, łatwe w utrzymaniu w czystości oraz możemy cieszyć się ich trwałością przez bardzo długi czas. Do tego ich używanie sprawia ogromną przyjemność – są bardzo sprężyste, dobrze absorbują wodę i przez to nadają się zarówno do farb akwarelowych, akrylowych, jak i olejnych.

 

– pędzle z włosia naturalnego – klasyczne i chyba najczęściej wybierane pędzle artystyczne. Ich popularność wynika z trwałości oraz wygody podczas malowania. Długo zachowują one swój pierwotny kształt. Zależnie od tego, z jakiego zwierzęcia zostało pozyskane włosie, pędzle charakteryzują się innymi właściwościami. Wykonane z włosia borsuczego będą nieco bardziej puszyste, włosie z sobola będzie używane do malowania szczegółów ze względu na cienką końcówkę, wprost przeciwnie do włosa bawolego.

 

– pędzle ze szczeciny – tego rodzaju pędzle artystyczne są wykonane z włosia świni, albo dzika. Są one o wiele twardsze i bardziej szorstkie niż inne pędzle z włosia naturalnego. Najczęściej używa się ich do farb olejnych. Rozprowadzają równomiernie na dużych powierzchniach farbę. Można je też z powodzeniem użyć do malowania ścian. Nie tylko odmalowania koloru, ale i nanoszenia ciekawych, artystycznych zdobień.

• Kształt pędzli artystycznych

Przeróżnych kształtów pędzli jest tak wiele, że początkujący malarz może się w tym wszystkim pogubić. Prawda jest jednak taka, że aby osiągnąć naprawdę dobry efekt na swoim obrazie, należy dobrać odpowiedni kształt pędzla. On również jest ściśle związany z rodzajem użytego włosia. Przykładowo: pędzel okrągły może powstać z każdego rodzaju włosa – zarówno sztucznego, jak i naturalnego. Dodatkowo nada się do rozprowadzenia wszystkich możliwych rodzajów farb. Natomiast pędzel artystyczny nazywany ‘’kocim językiem’’ tworzony jest jedynie z włosia sobolowego i nadaje się głównie do nanoszenia szczegółów na naszą pracę. Nie poradzi sobie z każdym rodzajem farb. Najlepiej sprawdzi się z m.in. z farbami olejnymi i akwarelowymi.