Keramzyt do uprawy roślin- dlaczego tak dobrze się sprawdza?

Kruszywo to jest powszechnie stosowane z ogrodnictwie, specjalny keramzyt ogrodniczy jest produktem łatwo dostępnym i często wybieranym. Stanowi dobrą alternatywę dla innych kruszyw, takich jak wermikulit czy perlit. Dlaczego tak dobrze sprawdza się w praktyce?

Keramzyt w ogrodzie i nie tylko

Keramzyt jest materiałem w pełni ekologicznym, który otrzymuje się poprzez wypalanie skały ilastej w specjalnych piecach. Wysoka temperatura podczas procesu produkcji sprawia, że staje się on bardzo lekki i porowaty, a dodatkowo przyjmuje swoją charakterystyczną formę nieregularnych kulek. Leca® KERAMZYT w postaci workowanej to także kruszywo obojętne biologicznie, które można zakupić w specjalnej wersji do uprawy roślin. W jaki sposób można taki keramzyt wykorzystać?

 

  • Leca® KERAMZYT dobrze sprawdza się do wykonywania odwodnień i warstw drenażowych w ogrodach. Poleca się wykonanie solidnej warstwy keramzytu na odpowiedniej głębokości tam, gdzie pojawia się problem okresowego lub nawet stałego zalewania gruntu. Poprzez ułożenie warstwy keramzytu można znacznie lepiej przygotować teren pod aranżację ogrodową i pod nasadzenia roślinne- zwłaszcza jeśli zależy nam na uprawie takich gatunków i odmian, które nie tolerują długotrwale stagnującej wody w korzeniach, która może powodować gnicie i zamieranie roślin.
  • Keramzyt może posłużyć do samodzielnego komponowania różnego rodzaju podłoży pod uprawę roślin. Może stanowić domieszkę do podłoża, które tym samym stanie się znacznie bardziej napowietrzone i lekkie. Dzięki poprawie przepuszczalności gleby można lepiej zaopatrywać korzenie roślin w potrzebny im tlen, bez którego są one podatne na procesy gnilne. Dodatkowo, keramzyt sam w sobie nie jest podatny na działanie grzybów czy pleśni. Jest w stanie przyjmować w swoją strukturę wilgoć, którą następnie sukcesywnie oddaje korzeniom roślin dbając o ich odpowiednie nawodnienie. Poprawa jakości gruntu w szczególności ma znaczenie w przypadku gleby ciężkiej i gliniastej, która niestety dość często pojawia się w naszych ogrodach.
  • O ile można wykonywać różnego rodzaju mieszanki glebowe do ogrodu- z powodzeniem można takie mieszanki wykonywać także pod uprawę roślin doniczkowych, co również jest częstą praktyką. W przypadku uprawy domowej roślin można też wykonywać warstwy drenażowe na spodzie donic i pojemników, które to ułatwiają odprowadzanie nadmiaru wody po podlewaniu poza donicę. Keramzyt może być też wykorzystywany do amatorskiej uprawy hydroponicznej roślin jako medium stabilizujące i zaopatrujące korzenie roślin w wodę oraz pożywkę.

Zapoznaj się z ofertą https://leca.pl/!